forex trading logo

Acasa
EVALUAREA NATIONALA 2020 INCEPE PE 15 IUNIE!

 

GRADINITELE, SCOLILE, UNIVERSITATILE NU SE VOR MAI REDESCHIDE IN ACEST AN SCOLAR

 

Evaluarea Nationala 2020 se va sustine incepand cu data de 15 iunie, iar la examenul de Bacalaureat “noutatea va fi ca va incepe cu probele scrise, in data de 22 iunie, si va continua cu probele pentru competente”, a anuntat ministrul Educatiei!

Cursurile realizate in unitatile de invatamant raman suspendate, insa continua invatarea asistata online, pana in data de 12 iunie, cand se vor incheia cursurile anului scolar 2019 -2020.

Pentru elevii care nu au acces la tehnologie, unitatile scolare si inspectoratele vor oferi resurse si sarcini de lucru. Se vor elabora ghiduri metodologice pentru fiecare disciplina, pentru ca unele continuturi vor fi predate in anul scolar urmator.

Mediile vor fi incheiate cu minimum doua calificative sau note, insa nu se vor mai sustine teze. Pentru situatiile exceptionale, in cazul in care un elev nu are 2 note, MEC va comunica modalitatile de incheiere a situatiilor scolare.

Elevii din clasele terminale pot reveni in unitatile de invatamant pe data de 2 iunie, doar pentru doua saptamani. Se vor realiza in aceasta perioada numai activitati de pregatire si consiliere pentru examenele nationale.

Pentru elevii care au probleme de sanatate sau au in familie persoane cu risc de imbolnavire, prezenta la scoala este optionala, iar decizia va apartine parintilor.

Evaluarea Nationala si Bacalaureatul se vor sustine dupa noua programa. Evaluarea Nationala se va sustine incepand cu data de 15 iunie.

Prin urmare, elevii vor reveni la scoala de-abia in septembrie, cand incepe noul an scolar 2020-2021.

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020