forex trading logo

Acasa
1 Iunie – zi libera pentru elevi si profesori

 

1 Iunie – zi libera pentru elevi si profesori. Ministrul Muncii: Din punctul meu de vedere, nu va exista o punte intre weekend si Ziua Copilului, care pica intr-o zi de marti

 

Zi libera pentru elevi, profesori si parinti, 1 iunie este o data care cel mai probabil nu va fi legata de weekend pentru o mini-vacanta. “Din punctul meu de vedere, nu va exista o punte” intre ziua de duminica, 30 mai, si marti, 1 Iunie, care este zi libera prin lege, dar “daca va exista o alta decizie, ne vom conforma”, a spus miercuri pentru Edupedu.ro ministrul Muncii, Raluca Turcan. Amintim ca acest an scolar a fost puternic marcat de trecerile succesive ale cursurilor din format fizic in online si apoi din nou in format fata in fata, care au dus la pierderi masive de invatare, potrivit ministrului educatiei.

Elevii mai au 8 zile de scoala pana la prima zi libera – marti 1 iunie. Ministrul Muncii a precizat ca personal nu este de acord cu o punte intre ziua libera si weekend, asa cum nu este de acord “nici cu propunerea unei zile libere pentru vaccinare”.

1 Iunie este, potrivit Codului Muncii, zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza. Anul acesta, Ziua Copilului pica marti, ceea ce a dus la diverse speculatii in presa si social media in privinta unei posibile punti.

 

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020