forex trading logo

Acasa
Ceremoniile de deschidere a anului scolar vor fi permise in spatii exterioare

 

Organizarea ceremoniilor de deschidere a anului scolar, pe 13 septembrie, va fi permisa, dar cu indeplinirea mai multor conditii, a anuntat, vineri, ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu. El a spus ca astfel de evenimente pot avea loc in spatii exterioare, cu o durata limitata la maxim o ora si jumatate si cu obligativitatea purtarii mastii.

 

El a precizat ca masca va fi obligatorie, la ceremoniile de deschidere, chiar daca acestea au loc in exterior. Ministrul Sanatatii, Ioana Mihaila, a anuntat tot in conferinta de presa de vineri ca masca ramane obligatorie in scoli, dar nu in spatiile deschise. Ministrii au anuntat ca, pe langa regula generala a mastii obligatorii in interior, au “agreat inoportunitatea obligativitatii mastii la orele de educatie fizica, pana la pragul de 2 la mie. si in invatamantul special se renunta la obligativitatea purtarii mastii. Peste acest prag de 2 la mie, vor fi ore de educatie fizica doar daca vor fi organizate afara, tot fara masca”.

Sorin Cimpeanu, in conferinta de presa in care au fost anuntate conditiile de desfasurare a scolii in noul an, agreate pana acum in guvern, despre ceremoniile de deschidere a anului scolar:

“Pentru ca scoala incepe pe 13 septembrie, avem in vedere posibilitatea organizarii ceremoniilor de deschidere a anului scolar in spatii exterioare, cu masca de protectie si cu durata limitata la o ora – o ora si jumatate. Este vorba de aglomerari, sa le putem permite, dar pentru a proteja elevii si personalul din invatamant, sa fie in spatiu exterior si cu masca. Chiar daca nu avem in vedere obligativitatea purtarii mastii de protectie in incinta scolilor (n. red.: in spatiile deschise, conform altor declaratii ale ministrilor, potrivit carora masca ramane obligatorie in interior) odata cu deschiderea anului scolar. Dar este un moment special, in care se creeaza aglomerari, sunt si elevii de varsta mica in numar mare, parinti. Si in aceasta situatie va spunem inca de pe acum ca se va putea face, dar cu aceste doua conditii – masca de protectie si durata limitata de timp.”

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020